Bazénová chémia
Tekutý nepenivý koncentrovaný algecid sa používa na zabránenie tvorby rias. Účinná látka: kvartérne amónne zlúčeniny .
Udržať vodu v bazéne či vírivke čistú, priezračnú a hlavne zdraviu neškodnú počas celej kúpacej sezóny chce istú dávku vedomostí a skúseností. Je však jasné, že bez pomoci chémie sa ďaleko nedostaneme. Letné teploty, rôzne nečistoty a zvýšená aktivita v bazénoch hrajú do karát najrôznejším druhom rias, baktérií či vírusov. A práve títo záškodníci sú pre bazénovú vodu najväčšími nepriateľmi. Ako s nimi zatočiť, aby sme si mohli po celé leto užívať pobyt vo vode, ktorá bude nielen dobre vyzerať, ale aj osoží nášmu telu? Pomocníkom môže byť tá správna bazénová chémia!
Základom je správne pH, spoľahnite sa na chémiu
Až po úprave pH na ideálnej hodnoty od 6,8 – 7,4 sa môžeme pustiť do aplikácie ďalších prípravkov. Pokiaľ by bola hodnota pH vysoká, voda by časom bola zakalená a ani chlórové či bezchlórové prípravky by nemali dostatočný účinok na jej dezinfekciu. Nízke pH by zase mohlo poškodiť nerezové a kovové súčasti bazéna. Hodnotu pH vody jednoducho zmeriame testermi. Podľa nameranej hodnoty potom použijeme prípravky na jeho zníženie alebo zvýšenie podľa odporúčaného dávkovania výrobcu.
Chlórová alebo bezchlórová dezinfekcia?
Čo sa týka prípravkov na dezinfekciu bazénovej vody, máme naozaj široký výber. Najčastejšie používanou je dezinfekcia na báze chlóru. Správnym dávkovaním dosiahneme krásnu čistú, no hlavne zdraviu neškodiacu vodu. Chlór je prípravok, ktorý nášmu telu neškodí, samozrejme, len v prípade, pokiaľ neprekročíme stanovené hodnoty chlóru vo vode.
Ďalšou z možností, ako zatočiť s mikróbmi v bazéne, je použitie bezchlórovej dezinfekcie. Veľmi obľúbenými sú prípravky na báze aktívneho kyslíka či peroxidu vodíka s prídavkami striebra. Sú vhodné predovšetkým pre tých, ktorí trpia alergickou neznášanlivosťou na chlór alebo im jednoducho prekáža jeho zápach.
Vločkovanie (flokulácia)
Jemne rozptýlené koloidné látky vo vode, spôsobujúce zákal vody nedokáže filter zachytiť. Pridaním vločkovača (flokulantu) sa tieto mikročastice zhlukujú do väčších útvarov, ktoré filter účinne odfiltruje.