Testery
Hodnota pH
Hodnota pH vody môže byť kyslá alebo zásaditá. Ak pH vody nie je v ideálnom rozmedzí 7,2 - 7,6, môže voda štípať alebo dráždiť oči kúpajúcich sa a dezinfekčný prostriedok nebude fungovať.
Príliš nízke pH však môže spôsobiť aj hrdzavenie komponentov a príslušenstva bazéna.
0<7,2 kyslé 7,2-7,6 neutrálne 7,6< zásadité
Tvrdosť vody
Množstvo vápenatých a horčíkových solí rozpustených vo vode určuje tvrdosť vody. Tvrdá voda obsahuje príliš veľa týchto solí, čo môže spôsobiť tvorbu vodného kameňa na stenách bazéna, v potrubí a v pieskovom filtri, čo môže spôsobiť značné poškodenie mechanických jednotiek.
Zrážaniu vodného kameňa môžete zabrániť aj používaním chemických prostriedkov.
V ideálnom prípade by sa tvrdosť vody v bazéne mala pohybovať medzi 200 a 400 mg/l.
Alkalita
Je to odolnosť vody voči výkyvom pH. Čím väčšia je odchýlka od ideálu, tým ťažšie je upraviť pH, tým viac chemikálií je potrebné použiť. Celková alkalita bazénovej vody je v ideálnom prípade v rozmedzí 80 - 120 mg/liter.
Obsah voľného aktívneho chlóru
Zlúčeniny chlóru, ktoré sú účinné na dezinfekciu: Voda v bazéne by mala obsahovať dostatok voľného chlóru na ničenie mikroorganizmov, rias a húb, ktoré spôsobujú infekcie alebo choroby, ale aby nebola škodlivá pre zdravie kúpajúcich sa. Obsah voľného chlóru v bazénovej vode by sa mal v ideálnom prípade pohybovať medzi 0,6 a 1,00 mg/l
Obsah viazaného chlóru
Voľný aktívny chlór môže reagovať so znečisťujúcimi látkami vo vode za vzniku nepríjemne zapáchajúcich a dráždivých zlúčenín chlóru. Charakteristický „bazénový zápach“ je spôsobený vysokým obsahom viazaného chlóru. Vysoký obsah viazaného chlóru možno znížiť osviežením vody (čiastočná výmena vody, doplnenie čerstvej vody) a šokovou chloráciou, t. j. náhlym zvýšením obsahu voľného chlóru.